Woda to niezbędny składnik do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu. Odpowiednie nawadnianie ciała zapobiega powstawaniu wielu dolegliwości i chorób, które są powszechne w dzisiejszych czasach. Dlaczego picie wody jest tak ważne dla Twojego zdrowia? Odpowiemy na to pytanie poniżej.
Dobroczynny wpływ wody na organizm
Ciało człowieka składa się z 60–70% z wody, która utrzymuje nasz organizm w homeostazie i jest niezbędna w każdym procesie fizjologicznym. Transportuje substancje odżywcze i usuwa metabolity, a także zapewnia odpowiednią termoregulację organizmu. Pomaga ciału zmniejszyć odczucie stresu, podwyższa koncentrację oraz daje odpowiedni zasób energii w ciągu dnia. Pita w odpowiedni sposób pomaga przy odchudzaniu, ponieważ tłumi uczucie łaknienia.
Ile pić wody i w jaki sposób?
Zapotrzebowanie na wodę różni się w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia. Duże znaczenie ma też temperatura powietrza. Powinno się wypijać około 1,5–2,5 litra wody dziennie. Organizm człowieka nie może magazynować wody. Rozwiązaniem jest częste, ale zarazem powolne picie wody w małych ilościach. W ten sposób jej niedobór wyrówna się przed odczuciem zaspokojenia pragnienia.
Skutki słabego nawodnienia
Pierwszym widocznym sygnałem braku wody jest uczucie pragnienia. U osób starszych pragnienie jest mniej odczuwalne, więc powinny pić wodę nawet bez jego wyraźnego odczucia. Następna oznaka jest zmiana koloru moczu oraz ilości jego oddawania. Zmęczenie, rozdrażnienie lub senność, to kolejne objawy, na które trzeba zwrócić uwagę. Bardzo często występują bóle głowy oraz pojawiają się zmiany na skórne.
Różnice między wodą źródlaną a mineralną
Woda mineralna to woda głębinowa, która ma pierwotną czystość pod względem chemicznym i mikrobiologicznym oraz stabilny skład zawartości minerałów. Zawiera zróżnicowany skład minerałów, które dobrze uzupełniają niedobory pokarmowe.
Wody mineralne dzielimy ze względu na zawartość soli mineralnych w 1 litrze:
- bardzo nisko zmineralizowana poniżej 50 mg,
- nisko zmineralizowana poniżej 500 mg,
- średnio zmineralizowana 5001500 mg,
- wysoko zmineralizowana 15004000 mg.
Trzeba jednak uważać na picie w dużych ilościach wody wysoko mineralizowanej. Może ona wywoływać niekorzystne skutki zdrowotne. Korzystne efekty może przynieść sportowcom oraz podczas upałów. Woda mineralna zawiera więcej minerałów od wody z kranu.
Woda źródlana to także woda podziemna, w której zawartość składników mineralnych jest niższa niż 500 mg/l. Najczęściej jest to wartość około 200 mg/l. Ma neutralny smak, ale wydaje się odrobinę słodsza od mineralnej.
Którą wodę stosować?
Wodę źródlaną i mineralną można stosować zamiennie, w zależności od okoliczności i osobistych preferencji. Każda z nich będzie dobrym wyborem, który wydatnie wspomoże zdrowe odżywianie. Dobrym nawykiem zatem będzie spożywanie wody średnio i nisko zmineralizowanej w rozsądnych ilościach.
Wygodna i regularna dostawa wody do biura
Systematyczna dostawa wody mineralnej do biura (lub źródlanej) skutecznie rozwiązuje problemy związane z wygodnym dostępem do wody. Łatwo dostępna i zawsze w zasięgu wzroku umożliwia skuteczne ugaszenie pragnienia. Pracownicy mający stały dostęp do wody są w lepszym nastroju, co przekłada się na bardziej efektywną pracę.
Jeśli, więc jesteś przedsiębiorcą i chcesz nawiązać stałą współpracę z dostawcą wody pitnej skontaktuj się z nami:
Tel. 606 178 438, 722 149 704
e-mail: woda@aquazywiec.pl