Rodzaje wody pitnej

Nasze ciało składa się w 60% z wody – bez niej organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Ze względu na to, że człowiek nie może magazynować większej ilości wody, aż do znudzenia powtarza się o tym, że jej uzupełnianie w ciągu dnia jest absolutnie konieczne. Codziennie powinniśmy wypijać minimum dwa, a latem nawet trzy litry wody. Regularne nawadnianie to gwarancja witalności, młodości i długiego życia.

Jakie są rodzaje wody pitnej?

Pierwszym z rodzajów wody pitnej jest woda naturalna źródlana. Wydobywana jest z krystalicznych, czystych źródeł z płytszych warstw podziemnych. Są to w głównej mierze wody niskozmineralizowane bądź średniozmineralizowane. Woda źródlana będzie idealną propozycją dla niemowląt, małych dzieci, a także osób starszych. To właśnie taki rodzaj wody oferuje Aqua Żywiec, która jest renomowanym dystrybutorem wody źródlanej.

\"rodzaje

Co wiemy o wodzie mineralnej?

 

Kolejnym rodzajem wody pitnej jest woda mineralna. Jest wydobywana z naturalnych, podziemnych otworów, które znajdują się głęboko w ziemi. Dzięki temu posiada ogromną ilość naturalnych składników mineralnych, takich jak sód, wapń, magnez, chlorki czy węglany. Jest to woda czysta, niepoddana żadnym procesom przemysłowym. Wyróżniamy  cztery typy mineralnej wody pitnej:

woda wysokozmineralizowana – nasycenie minerałami wynosi tutaj powyżej 1500 mg na litr wody

woda średniozmineralizowana – nasycenie minerałami mieści się pomiędzy 500 a 1500 mg na litr wody

woda niskozmineralizowana – nasycenie minerałami jest tutaj utrzymane na poziomie poniżej 500 mg na litr wody.

bardzo niskozmineralizowana – nasycenie minerałami wynosi tutaj poniżej 50 mg na litr wody.

Czym jest woda stołowa?

Oprócz wody pitnej źródlanej oraz mineralnej wyróżniamy także wodę stołową. Jest to połączenie wody źródlanej z przefiltrowaną wodą z wodociągów bogatą w różne składniki mineralne, takie jak wapń, magnez, siarczany, czy chlorki. Woda stołowa często bywa też połączeniem wody źródlanej z wodą mineralną. Jest to woda, która świetnie gasi pragnienie, ale nie ma tak wielu istotnych dla zdrowia składników. To idealna propozycja dla sportowców oraz pracowników fizycznych.

Czy woda lecznicza nadaje się do spożycia?

Kolejnym rodzajem wody pitnej jest woda lecznicza, która pochodzi ze specjalnych źródeł leczniczych. Zawiera nie mniej niż 100 mg składników mineralnych na litr wody oraz co najmniej jeden składnik leczniczy. Dzięki temu, że jej źródła znajdują się głęboko pod ziemią, jest wolna od zanieczyszczeń. Wody lecznicze korzystnie wpływają na zdrowie oraz leczenie niektórych schorzeń.

Woda z kranu – czy jest bezpieczna dla naszego zdrowia?

Od kilku lat woda z polskich kranów niewiarygodnie poprawiła swoją jakość. Nie jest już mętna, przebarwiona i nie pachnie chlorem – wręcz przeciwnie – jest bardzo smaczna i można ją bez obaw pić. Woda w polskich wodociągach znajduję się pod stałym i rygorystycznych nadzorem sanepidu. Jej jakość regulują przepisy, które są łudząco podobne do tych obowiązujących wodę butelkowaną.

Każda woda ma  inny skład, smak oraz składniki – a jednak wszystkie z nich znajdują swoich miłośników. Tak naprawdę niezależnie od tego, który rodzaj wody pitnej wybierzemy, najważniejsze jest, aby regularnie się nawadniać.

Scroll to Top