Picie wody z solą — czy to dobry pomysł?

Każdy z nas choć raz słyszał, że woda to życie. Ale czy dodatek odrobiny soli może jeszcze bardziej wzmocnić jej korzystny wpływ na nasze zdrowie? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób, zwłaszcza zainteresowanych naturalnymi sposobami dbania o siebie. Sprawdźmy, jak jest naprawdę.

Woda z solą — utrzymanie poziomu elektrolitów 

Jako podstawowy powód dodawania soli do wody podaje się najczęściej chęć uzupełnienia poziomu sodu. Sód pomaga w utrzymaniu prawidłowego nawodnienia organizmu, ponieważ reguluje równowagę elektrolitową. Może ona zostać zaburzona wtedy, gdy dużo się pocimy lub panuje szczególnie wysoka temperatura. Dlatego rozsądne jest dodawanie soli do wody wszędzie tam, gdzie klimat jest gorący i wilgotny. 

Należy jednak podkreślić, że do szklanki można bez obaw dosypać tylko szczyptę soli, tak, aby w napoju jej smak był niewyczuwalny. Ilość tę można zwiększyć w przypadku chorób powodujących zwiększoną utratę sodu z organizmu, takich jak biegunki i wymioty. 

Jak dodatek soli do wody wspomaga trawienie?

Woda z solą może pozytywnie wpływać na proces trawienia na kilka sposobów. Przede wszystkim, sól stymuluje wydzielanie soków żołądkowych oraz enzymów trawiennych, co ułatwia rozkładanie pożywienia. Dzięki temu składniki odżywcze są lepiej wchłaniane przez organizm. 

Ponadto, woda z solą reguluje poziom kwasowości w żołądku. W ten sposób poprawia funkcjonowanie układu trawiennego. Niektóre osoby twierdzą również, że dodatek soli do picia łagodzi objawy niestrawności, takie jak wzdęcia czy zgaga, choć brakuje na ten temat jednoznacznych badań naukowych.

Jak pić wodę z solą?

Wiemy już, że picie lekko osolonej wody może przynieść pewne korzyści, ale jak robić to z rozwagą? Najlepiej wybrać sól nieoczyszczoną, na przykład  himalajską, która zawiera więcej minerałów. Unikaj soli kuchennej, która jest mocno przetworzona. Zacznij od minimalnej ilości i nie dodawaj do szklanki więcej niż szczyptę. 

Ważna jest także jakość samej wody. Najlepiej wybrać źródlaną lub mineralną o niskiej mineralizacji. Tego typu wody są zazwyczaj wolne od zanieczyszczeń, co pozwala na pełne docenienie właściwości soli. W ofercie Aqua Żywiec znajdziesz wodę odpowiednią do picia z solą. Nasza woda ponadto jest całkowicie neutralna w smaku, dzięki czemu możesz wzbogacić ją również o inne dodatki. 

Wodę z solą warto pić szczególnie po intensywnym wysiłku fizycznym, w czasie upałów lub przy problemach żołądkowych. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące wprowadzenia takiego nawyku do swojej diety, skonsultuj się z lekarzem. 

Jakie są przeciwwskazania do picia posolonej wody? 

Warto pamiętać, że nadmiar soli może być szkodliwy dla zdrowia, dlatego należy zwrócić uwagę na sytuacje, w których przy piciu wody z solą trzeba zachować ostrożność. Uważać powinny osoby z nadciśnieniem, ponieważ sól zatrzymuje wodę w organizmie, co może prowadzić do zwiększenia objętości krwi i podwyższenia ciśnienia. 

Dodatkowo nadmiar sodu może obciążać serce i zwiększać ryzyko zawału lub udaru mózgu. Ryzyko pojawia się również przy chorobach nerek, odpowiedzialnych za utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej. Nadmiar soli niekiedy przyczynia się także do zatrzymania płynów w organizmie i obrzęków.  

Picie wody z solą może być korzystne, jednak należy robić to z umiarem i po konsultacji z lekarzem. Podstawą zdrowego nawodnienia są czyste, niegazowane wody źródlane. Wybierając Aqua Żywiec masz pewność, że dostarczasz swojemu organizmowi to, co najlepsze.

Scroll to Top