Dzienne zapotrzebowanie na wodę jest ściśle związane z masą ciała, wiekiem oraz trybem życia. To składnik niezbędny do życia, który bierze udział w większości procesów biologicznych. Wpływa zarówno na ciało, jak i ogólne samopoczucie. O jakiej porze najlepiej pić wodę, aby zapewnić optymalne nawodnienie organizmu? Sprawdź, jak prawidłowe nawyki mogą wpłynąć na Twoje zdrowie i codzienne funkcjonowanie.
Jakie pory dnia są najlepsze, czyli do której godziny pić wodę?
Wielu ekspertów uważa, że po wodę należy sięgnąć tuż po przebudzeniu, aby nawodnić organizm po nocy, kiedy przez kilka godzin nie dostarczaliśmy płynów. Ciepła woda pobudza metabolizm i przygotowuje układ pokarmowy do trawienia posiłków w ciągu dnia. Aby lepiej smakowała, można wzbogacić ją o świeżo wyciśnięty sok z cytryny czy inne ulubione owoce.
Jeśli w ciągu całego dnia nie przyjąłeś wystarczającej ilości wody, niedobory możesz uzupełnić w godzinach wieczornych. Jednak należy pamiętać, aby nie wypijać na raz dużej ilości płynów. Najlepiej jest rozłożyć je na mniejsze objętości, dzięki czemu organizm zyska więcej korzyści. Bezpośrednio przed snem staraj się nie pić, gdyż w ten sposób zwiększasz ryzyko nocnego wybudzania i przerwanego snu.
Woda jest także niezbędna do kompensacji utraconych płynów podczas ćwiczeń i wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej. Jej picie przed, w trakcie i po treningu pomaga utrzymać optymalny poziom nawodnienia, co jest istotne dla wydajności fizycznej i regeneracji mięśni.
Kiedy pić wodę – przed czy po jedzeniu?
Szklanka wody wypita na około 30 minut przed posiłkiem to dobre rozwiązanie nie tylko dla osób będących na diecie, ale dla wszystkich, którzy chcą wspomóc procesy trawienne. Po pierwsze płyny rozpychają i nawilżają ściany żołądka, przez co szybciej osiągniesz uczucie sytości. Taki nawyk jest także świetnym pomysłem przed przyjęciem ciężkostrawnego posiłku, gdyż woda pobudza wydzielanie soków trawiennych i tym samym przygotowuje organizm do trawienia.
Jeśli chodzi o przyjmowanie płynów bezpośrednio po posiłku, takie postępowanie nie jest zalecane osobom ze skłonnościami do zgagi, refluksu czy chorób związanych z niedoborami enzymów trawiennych. Natomiast osoby zdrowe mogą przyjmować niewielkie ilości wody po jedzeniu, bez negatywnego wpływu na zdrowie.
Jakie efekty zaobserwujesz po regularnym piciu wody?
Optymalny poziom nawodnienia jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich organów i układów w ciele. Dzięki temu układ nerwowy pracuje wydajniej, co przekłada się na lepszą koncentrację, pamięć i ogólną wydolność umysłową. Jednymi z częstszych objawów odwodnienia są problemy z koncentracją i pogorszenie zdolności poznawczych.
Woda pomaga w transporcie składników odżywczych do komórek i usuwaniu toksyn, co przyczynia się do większej energii i zmniejsza uczucie zmęczenia. Regularne spożywanie płynów poprawia nawilżenie skóry, która staje się bardziej elastyczna, promienna i mniej podatna na zmarszczki oraz niedoskonałości. Nawodnione mięśnie i stawy działają sprawniej, co przekłada się na lepsze wyniki sportowe oraz mniejsze ryzyko kontuzji. Kolejną ważną funkcją wody jest regulacja temperatury ciała podczas wysiłku fizycznego.
W Aqua Żywiec wiemy, jak ważny jest dostęp do czystej wody, dlatego dostarczamy ją do miejsc, w których najbardziej jej potrzebujesz, wspierając codzienne potrzeby zdrowotne i komfort życia.