Do odwodnienia u dziecka dochodzi najczęściej wskutek przewlekłej biegunki, wymiotów i nadmiernej potliwości. Jest to groźny stan, który może doprowadzić do ciężkich powikłań, takich jak: zaburzenia świadomości, omdlenia, śpiączka, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Jest to wynik zaburzeń wodno-elektrolitowych. Dowiedz się więc, jak rozpoznać odwodnienie u dziecka.
Przyczyny odwodnienia u dziecka
Do utraty wody u dziecka dochodzi w sposób fizjologiczny, a mianowicie wraz z oddawaniem moczu i w trakcie oddychania. Sporo jej ubywa także wskutek wzmożonej potliwości. Szczególnie ma to miejsce, kiedy malec zmaga się z gorączką lub jest mu za ciepło, na skutek czego jego organizm się przegrzewa. Do odwodnienia może dojść również wtedy, gdy przez dłuższy czas nie dostanie nic do picia.
Najczęściej jednak stan ten następuje poprzez biegunkę i wymioty, zwłaszcza jeśli wywołane są przez rotawirusy, grypę żołądkową, czy jelitówkę. Wraz z wodą organizm traci elektrolity, które regulują pracę całego ciała. Ich niedobór może doprowadzić do zachwiania równowagi wodno-elektrolitowej. Konsekwencją tego są zaburzenia pracy układów wewnętrznych (w tym serca), drżenie mięśni, obrzęki i wzrost ciśnienia tętniczego.
Jak sprawdzić odwodnienie organizmu u dziecka?
Do tego groźnego dla malca stanu może dojść nawet w ciągu kilku godzin. Aby zapobiec jego poważnym następstwom, istotna jest znajomość odpowiedzi na pytanie ,,Jak sprawdzić odwodnienie u dziecka?”. Możesz w tym celu wykonać samodzielnie kilka badań, oto one:
- Delikatnie naciskaj końcówki palca dziecka na wysokości paznokcia. Czynność ta powinna trwać do momentu zblednięcia skóry pod płytką. Następnie puść palec i zmierz czas, jaki potrzebny jest do ponownego zabarwienia. Powinien on wynosić nie mniej niż 2 sekundy.
- Znajdź na głowie dziecka zagłębienie w kościach czaszki, czyli ciemiączko przednie. W trakcie odwodnienia będzie ono zapadnięte.
- Porównaj temperaturę rąk, nóg i tułowia malca – niepokojący stan sygnalizują zimniejsze kończyny.
- Spójrz na oczy – mogą stać się matowe, co jest następstwem braku łez, podkrążone i miękkie.
- Obserwuj i nasłuchuj płacz dziecka – może być słabszy, ochrypły lub niemy.
Dodatkowo odwodnienie u dziecka da takie oznaki, jak: przyspieszony oddech, szybsza praca serca i słabiej wyczuwalne tętno.
Odwodnienie u dziecka – objawy
Maluch, który jest ruchliwy, wskutek nadmiernej utraty wody staje się powolny, pozbawiony energii i ospały. Jego powieki opadają, a usta są wysuszone. U niemowląt zaobserwować można skąpe moczenie pieluch i płacz bez łez. Pozostałe objawy odwodnienia u dziecka to:
- wiotka i zimna skóra,
- apatia,
- rozdrażnienie,
- ciemnożółty kolor moczu,
- wzmożone pragnienie,
- spierzchnięte usta,
- nieprzyjemny zapach z buzi,
- suche błony śluzowe jamy ustnej i język.
Po ich wystąpieniu udaj się do lekarza, który zbada malca i zaleci dalsze postępowanie. Odwodnienie najczęściej leczone jest w warunkach domowych i polega na dostarczaniu doustnie płynów.