Ile woda ma kalorii?

Niezależnie od tego, jaką dietę stosujemy, jakie jest nasze zapotrzebowanie i czy zależy nam na utracie zbędnych kilogramów, czy też utrzymaniu obecnej sylwetki, jednym z podstawowych zaleceń jest wypijanie dużej ilości wody. Jej wysoka podaż korzystnie wpływa na wszystkie układy w organizmie, a także kondycję cery i wolniejsze procesy starzeniowe. Ile kalorii ma woda i czy każdy wariant dostępnych wód jest zdrowy?

Zapotrzebowanie na wodę a jej kaloryczność

Ludzki organizm niemal w połowie składa się z wody. Bierze ona udział we wszystkich procesach zachodzących w organizmie. Dzięki obecności wody w tkankach jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować, żyć i rozwijać się. Dlatego też dostarczanie odpowiedniej ilości dziennie wody do naszego organizmu jest niezwykle ważne dla utrzymania dobrej kondycji fizycznej, jak i psychicznej. W związku z tym pojawia się pytanie o kaloryczność wody.

Woda mineralna nie dostarcza do organizmu żadnych kalorii. Z powodzeniem można więc pić ją bez ograniczeń. To dobra wiadomość, zwłaszcza dla osób znajdujących się na dietach odchudzających i redukcyjnych. Warto jednak wiedzieć, że w wodzie nie znajdują się również białka ani węglowodany czy tłuszcze. Pod względem kaloryczności woda jest zdecydowanym numerem jeden i może z nią konkurować jedynie herbata lub kawa bez żadnych dodatków. Ostatnie z wymienionych napojów nie będą jednak miały tak doskonałych właściwości nawilżających, jak woda.

Czy wszystkie wody są korzystne dla zdrowia?

Woda mineralna stanowi również cenne źródło niektórych składników, które powinny znaleźć się w naszej diecie. Na dobór odpowiedniego rodzaju wody powinny jednak zwrócić szczególną uwagę osoby, które cierpią na choroby nerek, nadciśnienie tętnicze czy też obrzęki. Jest to związane z dużą zawartością sodu w niektórych wodach.

Niestety nie wszystkie osoby lubią smak wody mineralnej, dlatego też wybierają często jej różne warianty w postaci wód smakowych. Należy tu zachować jednak szczególną ostrożność. Wody smakowe często są bardziej kaloryczne i nie mogą stanowić substytutu wód mineralnych czy źródlanych. Poza dodatkiem cukru dostarczają także wielu różnych konserwantów, a także barwników, które nie są korzystne dla zdrowia. I chociaż ich wygląd w niczym nie odbiega od zwyczajnej wody mineralnej. Osoba, która wypije pół litra wody smakowej, dostarcza organizmowi tyle samo kalorii, co spożywając słodkiego batona.

Czy jest możliwy kompromis pomiędzy kalorycznością, jakością i dobrym wyborem wody?

Osobom, które chcą rozpocząć picie regularne wody mineralnej, niekiedy ciężko jest przestawić się od razu na spożywanie jej dużych ilości właśnie ze względu na smak, czy może raczej jego brak. Dlatego w okresie przyzwyczajania się do picia wody mineralnej można wybierać wody smakowe, które charakteryzują się dobrym składem.

Przykładem może tu być Żywiec Zdrój z Nutą Owoców. To woda mineralna z dodatkiem naturalnych soków owocowych, która produkowana jest bez dodatku cukru, a także szkodliwych, chemicznych barwników czy konserwantów. To zarówno gwarancja najwyższej jakości, zdrowia płynącego prosto z serca natury, bardzo niskiej kaloryczności, jak i doskonałego smaku.

Scroll to Top