Czy woda gazowana jest zdrowa?

Nie każdy przepada za piciem zwykłej wody, a jak wiadomo, powinniśmy spożywać jej nawet około 2 litrów dziennie. Dużo osób ma z tym problem, zatem decyduje się na wodę gazowaną. Czy w taki sam sposób zaspokaja ona nasze zapotrzebowanie na płyny? Czy picie wody gazowanej jest zdrowe? Dowiesz się tego z dzisiejszego artykułu!

Rodzaje wody gazowanej

Spotkać można się z wodą gazowaną:

  • niskonasyconą – z ilością dwutlenku węgla nieprzekraczającą 1500 mg na litr.
  • średnionasyconą – o zawartości CO2 na poziomie od 1500 do 4000 mg/l.
  • wysokonasyconą – która zawiera więcej, niż 4000 mg/l CO2.

Wody gazowanej wcale nie trzeba kupować w butelkach – wystarczy zaopatrzyć się w saturator lub dystrybutor z taką funkcją do domu czy biura. Dostępne są zarówno małe, nablatowe modele, jak i duże — na baniaki lub pobierające (i oczyszczające) wodę prosto z instalacji. Zaletą zdecydowania się na takie rozwiązanie są między innymi znacznie niższe koszty wody, a także możliwość ograniczenia produkcji śmieci plastikowych w tak dużym stopniu odpowiedzialnych za degradację środowiska naturalnego.

\"czy

Woda mineralna gazowana — czy jest zdrowa?

Czy woda gazowana jest zdrowa? Czy może nam zaszkodzić? Na szczęście picie wody gazowanej nawet w dużych ilościach jest całkowicie bezpiecznie i bez przeszkód możemy stosować głównie ją lub tylko uzupełniać nią dzienne spożycie innych płynów. Najważniejsze jest to, żeby zawsze mieć wodę pod ręką i być w stanie wypić jej pomiędzy 1,5-2 litrów na dobę. Jak wiadomo, większość z nas ma z tym trudności, więc jeżeli bąbelki pomagają osiągnąć ten cel to świetnie!

Czy woda gazowana jest niezdrowa?

Na temat wody gazowanej w powszechnej świadomości powstało i wciąż funkcjonuje wiele mitów. Wśród nich można wymienić to, że woda gazowana:

  1. nie nawadnia organizmu w taki sam sposób, jak niegazowana – oczywiście wcale tak nie jest, a bąbelki nic w tym zakresie nie zmieniają.
  2. niszczy szkliwo i ma negatywny wpływ na kości – wręcz przeciwnie! Spożywając odpowiednią ilość wody, dostarczamy minerałów odpowiedzialnych za dobrą kondycję układu kostnego!
  3. utrudnia wchłanianie cennych mikroelementów – dokładniej chodzi o magnez i wapń. Jest to nieprawdą, ponieważ dwutlenek węgla zawarty w wodzie gazowanej tylko ułatwia ich wchłanianie.

Czy woda lekko gazowana jest zdrowa? Tak! Na wodę z bąbelkami powinny uważać jedynie osoby z chorobami przewodu pokarmowego – nadżerkami, zespołem jelita drażliwego czy refluksem żołądkowym.

Zalety spożywania wody gazowanej

Spożywanie wody gazowanej może wspomagać procesy trawienia i ułatwiać pozbycie się zaparć u zdrowych osób. Dostarcza ona także minerałów takich jak magnez, potas, sód, chlor, wapń czy fosfor, które w odpowiednich ilościach są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.

Ponieważ zawarty w wodzie dwutlenek węgla drażni błony śluzowe naszego przewodu pokarmowego, spożywając taką wodę, możemy walczyć z nadmiernym apetytem oraz szybciej zapewnić sobie uczucie ugaszenia pragnienia. Sprawia to, że może nam pomóc w walce o szczuplejszą sylwetkę!

Scroll to Top