Czy twarda woda jest zdrowa?

Twarda woda w gospodarstwach domowych nie cieszy się szczególną aprobatą. Przyczynia się do szybszego powstawania uszkodzeń w systemach wodno-kanalizacyjnych, przyspiesza niszczenie sprzętów gospodarstwa domowego i niekorzystnie wpływa na tkaniny podczas prania. Jednak okazuje się, że twarda woda posiada też wiele zalet, zwłaszcza dla naszego organizmu. Sprawdź, jakie korzyści dla zdrowia może nieść ze sobą picie twardej wody i dlaczego.

Czym charakteryzuje się twarda woda?

Na pierwszy rzut oka twarda woda niczym nie różni się od innych rodzajów wody. Jednak zupełnie inaczej jest w sytuacji, gdy zwrócimy uwagę na rozpuszczone w niej naturalne minerały. W przypadku twardej wody na jeden litr przypada ponad 60 miligramów kationów takich związków. Najczęściej jest to magnez i wapń, ale też mangan, żelazo, bar i stront.

Jeżeli zawartość minerałów zawiera się w przedziale od 61 do 120 mg/l, mówimy o wodzie umiarkowanie twardej. Woda twarda zawiera od 121 do 180 mg minerałów/l. Bardzo twarda woda to natomiast wynik powyżej 180 g/l. W większości rejonów Polski mamy dostęp do wody twardej lub bardzo twardej. Woda zdatna do picia pod względem twardości to zawartość minerałów w granicach od 60 do 500 mg/l. Parametr ten dotyczy węglanu wapnia.

Jakie korzyści dla zdrowia daje picie twardej wody?

Zgodnie ze spostrzeżeniami Światowej Organizacji Zdrowia regularne spożywanie twardej wody może pozytywnie wpłynąć na właściwy poziom magnezu i wapnia w organizmie. To natomiast wsparcie dla zdrowia kości i zębów, pracy serca i zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Picie wody to również nieoceniona pomoc dla przemiany materii, a zwiększona podaż wapnia dodatkowo wspomaga pozbywanie się nadmiaru żółci i tłuszczów. Twarda woda może więc pomóc osobom borykającym się z zaparciami. Magnez natomiast wspiera łagodzenie biegunek oraz skurcze żołądka.

Od magnezu, którego duże ilości znajdują się w twardej wodzie, w dużej mierze zależy też produkcja insuliny. To zatem dobry wybór w przypadku osób z cukrzycą. Magnez i wapń działają też wspomagająco w funkcjonowaniu układu odpornościowego, w tym w walce z infekcjami i procesami nowotworowymi.

Czy twarda woda jest dobra na wszystko?

W przypadku twardej wody, jak każdego innego spożywanego czy suplementowanego produktu należy zachować umiar i zdrowy rozsądek. Korzyści płynące z zawartości w twardej wodzie magnezu i wapnia nie powodują, że taka woda stanie się antidotum na wymienione schorzenia lub zastąpi zalecone przez lekarza preparaty, lub witaminy.

Jednocześnie warto pamiętać, że twarda woda nieco trudniej ulega spienieniu i pozostawia na skórze charakterystyczny film, przez co może wysuszać cerę, blokować pory i osłabiać naturalną barierę ochronną. Niekiedy też wzmaga swędzenie skóry i powoduje zaczerwienienie. Twarda woda stosowana na włosy może też powodować ich szybsze matowienie, rozdwajanie się i przesuszanie. Należy więc zadbać o odpowiednie nawilżanie skóry i właściwe kosmetyki pielęgnacyjne.  

Scroll to Top