Co daje woda z cytryną?

Woda z cytryną to jeden z najchętniej wybieranych napojów w ciągu całego roku. Szczególnie zestawienie to polecane jest jednak w miesiącach letnich ze względu na swoje orzeźwiające działanie. To jednak nie jedyna zaleta, jaką charakteryzuje się woda z cytryną. Co daje takie połączenie i czy oprócz walorów estetycznych oraz orzeźwiających tego typu napój ma jeszcze jakieś plusy? Czy woda z cytryną może być również szkodliwa? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Woda z cytryną – co daje jej regularne picie?

Woda z cytryną to nie tylko alternatywa dla osób, które nie lubią samej wody mineralnej. Okazuje się, że regularne rozpoczynanie dnia od wypicia szklanki tego kwaśnego napoju może przynieść wiele korzystnych dla zdrowia efektów. Aby zauważyć pierwsze rezultaty, należy regularnie spożywać szklankę wody z cytryną przez co najmniej 2 tygodnie, najlepiej od razu po przebudzeniu, a także przed spożyciem pierwszego posiłku.

W wodzie z cytryną znajduje się duża ilość przeciwutleniaczy. Związki te chronią komórki organizmu przed wolnymi rodnikami, uszkodzeniami DNA i degradacją białek komórkowych. W soku z cytryny znajduje się również kwas cytrynowy. Związek ten przeciwdziała wiązaniu się wapnia i powstawaniu kamieni nerkowych, które są nierozpuszczalne. To doskonały napój dla osób, które mają problemy z kamicą nerkową.

Dzięki wodzie z cytryną można też znacznie lepiej nawodnić organizm niż poprzez picie samej wody. Takie połączenie to znacznie większa zawartość elektrolitów. Połączenie wody z cytryną może również wspomóc procesy trawienne i znacznie szybciej usunąć toksyny z organizmu. Witamina C zawarta w wodzie z cytryną wspomaga również naszą odporność oraz korzystnie wpływa na skórę.

Woda z cytryną a odchudzanie

Picie wody z cytryną zalecane jest również osobom przebywającym na dietach odchudzających. Duża zawartość związków o charakterze kwasowym spowalnia wchłanianie cukrów z przyjmowanych pokarmów, a także obniża indeks glikemiczny. W efekcie sprzyja to utrzymaniu odpowiedniej masy ciała. Woda z cytryną pozwala dostarczać też organizmowi dużą ilość pektyn, które poprzez pęcznienie w żołądku powodują, że odczuwamy sytość. Dzięki terpenom natomiast dochodzi do stymulacji wydzielania śliny i usprawniania trawienia.

Za sprawą picia wody z cytryną na czczo możemy również znacznie przyspieszyć perystaltykę jelit i poprawić metabolizm. To nieocenione wsparcie w walce z zaparciami.

Kiedy woda z cytryną może zaszkodzić?

Z częstego picia wody z cytryną powinny zrezygnować osoby, które borykają się z chorobą refluksową czy też wrzodami żołądka w stanie aktywnym. Dostarczanie kwaśnej substancji może zwiększyć zakwaszanie soku żołądkowego i doprowadzić do jego nadmiernej produkcji, co skutkowałoby zwiększeniem dolegliwości.

Należy też pamiętać, że na powierzchni cytryn, jak i innych cytrusów znajduje się dużo szkodliwych substancji, w tym nawozów, konserwantów i innej chemii, która może być szkodliwa dla naszego organizmu. Warto więc przed dodaniem cytryny do wody wyparzyć dokładnie owoc lub też obrać go ze skórki, a następnie wycisnąć z niego sok bezpośrednio do wody.

Scroll to Top